Speleološka škola

Speleološki odsjek HPD Željezničar od 10.3. do 14.4.2014. organizira speleološku školu.

Škola je podijeljena na teoretski i praktični dio. Teoretski dio čine predavanja koja se održavaju jednom tjedno (uglavnom ponedjeljkom) u prostorijama Odsjeka, a vikendima se odrađuje praktični dio, odnosno odlazi se na jednodnevne ili dvodnevne izlete. Polaznici na izletima vježbaju tehnike savladavanja špilja i jama te se susreću s pojomovima koji se obrađuju na predavanjima.

Prvi izlet biti će posjet špilji i za njega nije potrebna nikakva specifična oprema ili tehnika. Nakon toga odlazi se na kompliciranije izlete na kojima se uči svladavanje vertikala, prvo na otvorenim poligonima, a kasnije u jamama. Svu potrebnu speleološku opremu (kaciga, rasvjeta, sprave za penjanje i spuštanje po užetu…) polaznici zadužuju u Odsjeku. Na kraju škole polaže se teoretski i praktični ispit te se stječe naziv speleolog pripravnik. Sa završenom školom, članovi Odsjeka mogu sudjelovati u speleološkim istraživanjima i otkrivanjima tajni podzemlja.

Škola uključuje:

• 6 predavanja o svim aspektima speleološkog rada
  • Organizacija 5 dvodnevnih izleta u odabrane špilje, jame te na otvorene stijene
  • Godišnja članarina u Odsjeku
  • Godišnja članarina u Hrvatskom planinarskom savezu
  • Osiguranje od nezgoda
  • Potrebna speleološka tehnička oprema uz mogućnost posuđivanja opreme i nakon završene škole
  • Časopis Speleolog
  • Popust na spavanje u planinarskim domovima i na kupovinu planinarske, speleološke i druge opreme u specijaliziranim trgovinama

Raspored predavanja i izleta pogledajte u planu speleološke škole za 2014. godinu.

Osobe za kontakt: